Upír

Vědec vytvořil kalkulačku pro případ upíří apokalypsy. Šance lidstva jsou mizivé

Přemýšleli jste někdy o tom, jak dlouho by trvala přeměna všech lidí v upíry? Zcela vážně se touto otázkou zabýval vědec z Institutu jaderné fyziky v Krakowě Dominik Czernia. S příchodem Halloweenu publikoval kalkulačku, v níž si můžete upravit modely podle libosti. A lidé z nich moc dobře nevychází.

„Pokud srovnáme skutečnou populaci světa s exponenciálním modelem růstu, ukazuje se, že expanzi lidstva brání určité skryté jevy. O tom, proč to tak je, bychom mohli diskutovat celý den, ale je tu jedna myšlenka, kterou bychom chtěli probrat: upíři,“ píše se na stránce kalkulačky.

Vybrat si můžete například některou ze svých oblíbených upířích novel. Podle kalkulačky získají bytosti z Drakuly nadvládu nad světem mnohem rychleji než ti ze seriálu True Blood nebo z Upířích deníků.

„Byl to docela časově náročný projekt. Začal jsem tím, že jsem našel zajímavou vědeckou práci o upírech, kde autoři na základě skutečných dat nadnesli myšlenku existence upírů,“ řekl autor studie.

Výsledkem jeho práce je online kalkulačka, v níž si můžete vybrat druh upírů, jejich počáteční počet nebo pravděpodobnost proměny člověka. Přidat do výpočtů můžete i zabijáky těchto bytostí. Ve většině případů ale lidstvo nakonec prohraje a upíři dříve nebo později ovládnou svět.

„Kombinuje to dvě věci, které naprosto miluji: fikci a vědu,“ řekl Czernia pro web Science Alert. „Zbožňuji, když můžeme aplikovat matematické modely na ty nejpřekvapivější věci, a popsat upíří apokalypsu pomocí diferenciálních rovnic je rozhodně na vrcholu mého žebříčku.“

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *