Skafandr Neila Armstronga

9 věcí, které můžete vidět ve Washingtonu, DC zdarma + jak se dostat do Bílého domu

Hlavní město Spojených států je skvělé v tom, že se v něm nachází úžasná sbírka předmětů a budov, které nikde jinde na světě nenajdete. Řadu těchto předmětů přitom můžete vidět úplně zdarma. V následujícím průvodci vám poradím, co byste si rozhodně neměli nechat ujít. O tom, co můžete vidět za poplatek, se rozepíši zase příště.


Hledáte jen jednu informaci? Podívejte se na přehled kapitol.

Památky ve Washingtonu, DC

Centrum města je doslova protkáno památkami, z nichž mnoho je díky filmům dnes už legendárních. Rozhodně nemůžete vynechat Lincolnův památník a Památník druhé světové války. Zamířit byste měli také k Washingtonovu památníku a Jeffersonovu památníku. Na seznam si přidejte také Capitol, Bílý dům, památník M. L. Kinga a památník veteránů z Vietnamu.

Doporučuji vám, abyste si jednou přivstali, při východu slunce je u většiny pamětihodností jen velmi málo turistů. A ten pohled zkrátka stojí za to! Vynechat byste rozhodně neměli ani noční procházku.

Pokud nevíte, kam se vydat nejdříve, a jak si celý okruh naplánovat, připravila jsem pro vás průvodce věnovaného jen památkám.

Washingtonův monument
Washingtonův monument

Kapitol

Kapitol Spojených států amerických – budova, která je sídlem kongresu i symbolem Washingtonu. Z vnějšku vám učaruje svým vzhledem, kterému trůní dominantní kupole. Nejúžasnější na něm ale je, že se můžete podívat i do vnitřních prostor. Projdete si některé z úchvatně zdobených sálů a nakonec se podíváte i do samotné rotundy.

Komentovanou prohlídku si můžete zarezervovat zde. S jejím objednáním rozhodně neotálejte, může se totiž stát, že se tam ve vašem termínu už nedostanete.

Pokud si svou návštěvu naplánujete správně (a ne, když jsou prázdniny), můžete se zúčastnit i zasedání kongresu. Jak na něj získáte lístky se dozvíte webu Capitolu.

Kapitol
Kapitol

Raketoplán Discovery

Éra letů do vesmíru za pomoci raketoplánů skončila už v roce 2011. Z 5 funkčních strojů se dochovaly pouze 3, které si dnes můžete prohlédnout v různých částech USA. Discovery zažil úctyhodných 39 letů a zároveň je posledním raketoplánem, který se kdy vydal do vesmíru. Jen málokdo ale ví, že se nachází jen malý kousek od Washingtonu, dá se k němu za cenu jízdného dostat MHD a prohlídka muzea je zdarma.

Většina lidí skončí v Muzeu letectví a kosmonautiky v centru města. Tam je ale pouze malá výstavka, která se věnuje právě raketoplánům. Za Discovery se vypravíme do Steven F. Udvar-Hazy Center, kdysi hangáru, dnes muzea letectví a kosmonautiky.

Discovery
Discovery

Nejprve nasedněte na stříbrné metro, které vás doveze na konečnou zastávku (Wiehle Reston East Station). Potom stačí přesednout na autobus, který vás doveze přímo před vchod do muzea. Obrňte se trpělivostí, cesta MHD trvá skoro 2 hodiny. Slibuji vám ale, že to bude stát za to.

Doporučuji se po příchodu do muzea zapsat na komentovanou prohlídku. Ta je opět zdarma a průvodce vám představí ty nejzajímavější exponáty. Vedle Discovery se tam totiž nachází součásti přistávacího modulu Apolla 11, Concorde i řada válečných letadel. Za zmínku stojí například Enola Gay, bombardér, který shodil bombu na Hirošimu, nebo Sikorsky JRS-1, jedno z mála letadel, která přežila útok na Pearl Harbor v roce 1941.

Pohled na část muzea
Pohled na část muzea

Botanická zahrada

Co by kamenem dohodil od Kapitolu najdete botanickou zahradu. V té se nachází unikátní sbírka rostlin z celého světa včetně několika ohrožených druhů. Ať už tam přijdete kdykoliv, v zahradách vždy něco kvete, s trochou štěstí uvidíte dozrávat například citrusy nebo plody manga.

Botanická zahrada je poměrně malá, i tak v ní ale můžete strávit pár hodin. A pokud vás to už přestane bavit, můžete zamířit do přilehlého parku a vychutnat si chvíle odpočinku. Do zahrad rozhodně doporučuji použít repelent, já si odtud odnesla několik parádních štípanců.

Botanická zahrada
Botanická zahrada

Knihovna Kongresu

Prohlídka Kapitolu končí na chodbě, kde se nachází obchůdek se suvenýry a toalety. O kousek dál je také podzemní tunel, kterým můžete přejít přímo do knihovny Kongresu. Výhodou této zkratky je především to, že si ušetříte jedno čekání ve frontě u vstupu, kde každý příchozí musí projít rámem.

Knihovna začala vznikat v roce 1800, kdy prezident John Adams daroval svou soukromou sbírku knih kongresu. Dnes se v ní nachází přes 38 milionů knih a svazků a celkem je v ní umístěno více než 150 milionů předmětů od fotografií po neklasifikovatelné itemy. Je tak největší knihovnou na světě. Vedle obrovské sbírky knih vás uchvátí i její bohaté interiéry.

Opět můžete jít na prohlídku s průvodcem. V tom případě ale doporučuji přijít co nejdříve, jinak se může stát, že se na ni vůbec nedostanete, nebo budete několik hodin čekat. Více se dozvíte zde.

Knihovna Kongresu
Knihovna Kongresu vás uchvátí

Muzea

Všechna muzea, která patří pod Smithsonův institut můžete navštívit zdarma. Ve Washingtonu se nachází většina jejich muzeí a galerií, která obsahují bohatou sbírku předmětů. Všechny budovy navíc vynikají úchvatnou architekturou.

Budova Smithsonova institutu
Budova Smithsonova institutu

Já osobně jsem navštívila Přírodovědné muzeum, v němž v současnosti probíhá výstava zkamenělin a dinosauřích koster. Naprosto vás pohltí i jejich geologická exhibice, výstava o životě pod vodou nebo o vývoji lidstva. Nadšenci si mohou také připlatit za návštěvu motýlária.

A u přírody ještě chvíli zůstaneme. Zdarma se totiž můžete zajít podívat také do ZOO, kde mimo jiné chovají pandy.

Přírodovědné muzeum

Rozhodně si nenechte ujít ani Národní portrétní galerii a Národní galerii umění. Já osobně jsem pak ještě navštívila Muzeum Americké historie (National Museum of American History) a Muzeum amerických Indiánů (National Museum of the American Indian).

Ve městě se nachází také obří Muzeum africko-americké historie a kultury (National Museum of African American History and Culture.

Na závěr samozřejmě nemohu vynechat ani Muzeum letectví a kosmonautiky, v němž je vystaveno například letadlo bratří Wrightů, a v současnosti také měsíční skafandr Neila Armstronga. Za příplatek můžete zamířit do planetária. V muzeu se nachází také IMAX kino. Za cenu kolem 15 dolarů si tak můžete zajít i na některou z filmových novinek.

Muzeum amerických Indiánů
Muzeum amerických Indiánů
ZOO ve Washingtonu, DC
Pandy ve Washingtonské ZOO

Národní archivy

Mě osobně prohlídka archivů příliš nenadchla, i přesto si ale myslím, že na tento seznam patří. Národní archivy uchovávají ve své sbírce řadu historických i novodobých dokumentů a záznamů. K těm má přístup i veřejnost, která tak může pátrat po svých rodokmenech.

Pokud si vystojíte frontu do Rotundy, můžete se podívat na originály Deklarace nezávislosti, Constituce Spojených států amerických a Listiny práv.

Budova archivů. Foto: Gabichan2020, zdroj Wikimedia
Budova archivů. Foto: Gabichan2020, zdroj Wikimedia

Pentagon

Do Pentagonu (sídla Ministerstva obrany) se dostanete metrem z centra během pár minut. Na prohlídku s průvodcem je dobré přihlásit se dopředu.

Jeho prohlídku doporučuji spojit s návštěvou hřbitova v Arlingtonu. Ten byl založen už v roce 1864. Na hřbitově se v současnosti nachází více než 400 000 hrobů, z nichž mnohé náleží obětem válečných konfliktů. Navštívit na něm můžete také hrob J. F. Kennedyho a jeho ženy Jacqueline.

Ve Washingtonu se nachází také budova FBI. I tam jsou možné prohlídky. Bohužel ale musíte být občanem USA nebo držitelem zelené karty.

Arlingtonský hřbitov
Arlingtonský hřbitov

Kultura

Ve Washingtonu se každý týden odehrává spousta kulturních akcí, na něž je vstup zdarma. Ať už jde o různé hudební a folklórní festivaly, výstavy, diskuze nebo třeba nejrůznější průvody, vždy je z čeho vybírat.

Já jsem si například oblíbila web washington.org, kde před každým víkendem najdete seznam aktuálních akcí. Během svého pobytu jsem sledovala i jejich instagram.

50. výročí přistání na Měsíci
50. výročí přistání na Měsíci
Den nezávislosti
Den nezávislosti

Bonus: Jak se dostat Bílého domu?

Asi každého, kdo se chystá do Washingtonu napadne otázka, zda je možné navštívit Bílý dům. Po krátkém hledání zjistíte, že to možné je, ale musíte napsat na českou ambasádu. Mně se od nich v tomto roce dostalo odpovědi, že údaje na internetu jsou špatné a Bílý dům návštěvy cizinců v tuto chvíli neumožňuje.

Bílý dům
Bílý dům

Má to však jedno velké ALE. Ve Washingtonu jsem se seznámila s Holanďankou, která to na rozdíl ode mě nevzdala a pátrala dál. A našla to, co vám ambasáda neřekne. Bílý dům můžete navštívit, i když jste cizinci. Ona na prohlídce opravdu byla, proto jsem se rozhodla s vámi tento návod sdílet.

A jak se tedy dostat do Bílého domu?

Američané si musí prohlídku zařídit přes některého z kongresmanů jejich státu. Jako cizinci samozřejmě nikoho takového nemáte. Někteří kongresmani ale přijímají žádosti od cizinců. Příkladem může být Eleanor Holmes Norton, na jejímž webu můžete vyplnit příslušné formuláře.

Já jsem se o této možnosti bohužel dozvěděla pozdě, a tak už jsem se na prohlídku nedostala a nemohla to vyzkoušet. Pokud ale víte, že se chystáte do Washingtonu, zajistěte si prohlídku s dostatečným předstihem!

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *