Na ostrově Ilha Deserta si budete připadat jako v ráji

Letíme do Faro: Co vidět v hlavním městě Algarve a jeho okolí? Část I. #FOTOČLÁNEK

Písečné pláže, divoký oceán a jižní slunce. Nádech historie, špetka arabské kultury a divoká příroda na dosah. Pokud milujete vůni moře a chcete se podívat trochu dál, kupte si letenku do Faro. Ačkoliv je vzdálené tisíce kilometrů, zjistíte za chvíli, že je to tam jako doma, ale přitom je tam tolik nového, co můžete objevovat.


Přehled kapitol:

  1. Faro – historie a kultura
  2. Atrakce ve Faru

Faro

Nápis v centru města
Nápis v centru města

Faro je historické město v jižním Portugalsku, které má něco kolem 70 000 obyvatel. Je to zároveň hlavní město destinace nazývané Algarve.

Jeho obyvateli byli Féničané, potom Římané, které nakonec vystřídali Maurové. Každá kultura po sobě v pobřežním městě zanechala stopy, které však byly vyhlazeny vlnou tsunami, která přišla po zemětřesení v roce 1755.

V moderním Faru toho tedy z období před zaplavením příliš mnoho neuvidíte. I tak se však v jeho centru nachází Staré město, které je obklopené hradbami a zachovává si svou atmosféru. Po pár dnech pak můžete vycestovat po pobřeží na východ, nebo na západ. Zamířit můžete také do vnitrozemí.

 

Tip #1: Půjčení auta
Pokud můžete, naplánujte si dopředu výlety a půjčte si auto. Je to jednodušší než se spoléhat na mnohdy nespolehlivé autobusové linky.

 

Jak se tam dostat

Z Prahy do Faro létá Ryanair. Pokud budete mít štěstí, dají se letenky sehnat kolem 1000 Kč. Další možností je letět z Berlína. Odtud létá například Laudamotion (my jsme takto letěli za 10 euro). Do Berlína se pak z ČR dostanete autem, vlakem nebo autobusem.

Co vidět ve Faru a jeho blízkém okolí

Faro Free Walking Tour

Pokud cestujete do Faro, určitě se ve městě zdržte alespoň dva dny. Můžete tam zůstat i déle a udělat si v něm základnu, z níž budete podnikat výlety do dalších destinací.

Hned na začátku pobytu vám doporučuji využít tzv. free walking tour. Jedná se o pěší prohlídku s místním průvodcem, který vám ukáže město a řekne vám něco o místní historii a kultuře. Tato prohlídka je zdarma a na konci se sami můžete rozhodnout, zda průvodci dáte nějakou odměnu, případně, jak bude vysoká.

My jsme šli na prohlídku s Ritou z Faro Free Walking Tours. Jedná se o skupinu tří místních přátel, kteří ve Faru vyrostli, jsou nadšení cestovatelé a se vším vám rádi poradí. Prohlídky mají každý den od října do konce května v 11 a v 15 hodin. Od 1. června do 30. září mají prohlídky v 10 a v 16 hodin.

Tuto prohlídku doporučuji hlavně z toho důvodu, že na ani na internetu se toho o Faru nedočtete tolik, kolik vám řekne průvodce. A když je ten průvodce navíc místní, tak se můžete dozvědět i něco navíc o tamním nářečí, kultuře, hudbě atd.

Pokud tedy půjdete na prohlídku hned na začátku dovolené, tak se díky ní zorientujete ve městě a nebudete už jen ztraceným turistou.

 

Tip #2: Jazyky
Téměř všichni tam mluví výborně anglicky a vůbec se nestydí mluvit. Nemusíte se tedy bát, že byste se nedomluvili.

 

Přístav

Přístav a Ria Formosa

V centru města, u nápisu Faro, se nachází přístav. Pokud od tohoto nápisu půjdete směrem k moři (po levé ruce budete mít čluny), dojdete k železničnímu přejezdu.

Po přechodu překročte koleje a dostanete se na molo s výhledem na rezervaci Ria Formosa.

Toto místo je úchvatné hlavně při západu slunce, který se odehrává právě nad samotnou rezervací. Pokud to tedy budete stíhat, pak si jej nenechte ujít, stojí to za to.

 

Rybí trhy

Pokud chcete zažít tu pravou přímořskou atmosféru, pak se brzy ráno vydejte na rybí trh ve Faru.

Ria Formosa

Přírodní rezervace Ria Formosa
Přírodní rezervace Ria Formosa

Ria Formosa je přírodní rezervace, v níž se vyskytuje mnoho živočišných druhů. Je tvořena bariérovými ostrovy, které z jedné strany přiléhají k pevnině a z druhé strany jsou obklopeny oceánem.

Rezervaci můžete prozkoumat pěšky, já osobně ale doporučuji výlet na lodi. Na výběr jsou výlety, které vám umožní sledovat místní faunu, my jsme si na závěr naší dovolené vybrali tříhodinový výlet po místních ostrovech, na které se jinak, než lodí nedostanete. Ten probíhal tak, že nám průvodce nejprve dovezl na ostrov Ilha Deserta a potom na ostrov Ilha do Farol.

Cena tříhodinového výletu je 25 euro. Například na ostrov Ilha Deserta jede také trajekt, cesta mu ale trvá déle a jednosměrná jízdenka stojí 10 euro. Přečtěte si další část článku a snad vám to pomůže se rozhodnout, zda se vyplatí jet pouze na jeden ostrov, nebo na oba.

 

Tip #3: Kdy tam jet
V letní sezóně je prý na ostrovech turisticky opravdu rušno. Naopak v listopadu tam nebyla ani noha. Ideální období pro jejich návštěvu bude tedy v říjnu a v listopadu, kdy ještě není moc velká zima, ale turisté už tam téměř nejsou.

 

Ilha Deserta a Ilha do Farol

Na ostrovech si užívejte oceán
Na ostrovech si užívejte oceán

Název prvního ostrova, Ilha Deserta, portugalsky znamená „Opuštěný ostrov.“ A ano, opravdu je tak opuštěný, jak se jmenuje. Průvodce vás vysadí na břehu a dá vám 45 minut času, abyste se zatoulali, kam je libo. Na ostrově se nenachází téměř nic, jen maják a na oceánské straně pláže je místo nazvané Cabo se Santa Maria (mys Svaté Marie). Údajně je to nejjižnější bod pevninského Portugalska. Tento bod se nachází na pláži a je tam postavený oblouk s cedulemi, vyznačujícími vzdálenost do různých koutů světa.

Díky tomu, že je ostrov neosídlený a na podzim téměř bez turistů, mohu s klidem říct, že je to opravdový ráj, kde se můžete ztratit a bloumat klidně celé hodiny. A pokud jste někdy toužili vidět pláž plnou velkých a nádherných mušlí, pak si toto místo prostě musíte připsat na seznam přání.

Kdybych si já osobně měla příště vybrat, tak pojedu trajektem jen na tento ostrov. Za 45 minut se totiž nedá dojít k výše zmiňovanému mysu, ani to na ostrově pořádně prozkoumat, což je škoda (ačkoliv tam nic není). Na druhou stranu ale mohu s klidem říct, že i za 45 minut se pro mě tento výlet stal nezapomenutelným zážitkem.

Ilha do Farol je přesným opakem opuštěného ostrova. Nachází se tam vysoký, bílý maják a celý ostrov je zastavěný domky pro turisty. I jeho pláže jsou nádherně písčité, ale s „Desertou“ se to nedá srovnávat.

Ilha de Faro

Ilha de Faro je jediným ostrovem, na který se z Faro dostanete autem. Z centra tam jezdí autobusy (např. číslo 16) a jízdenka jedním směrem stojí 2,30 euro. V létě se z tohoto ostrova stává centrum pro turisty i místní, kteří tam jezdí za koupáním a nejrůznějšími mejdany.

 

Tip #4: MHD ve Faru
Počítejte s tím, že autobusy směrem na ostrov jezdí častěji než ty zpět do města. Jsou to sice ty samé, které jezdí z letiště do centra, ale jízdní řády tam prostě nikomu nic neříkají a někteří řidiči vás klidně nechají čekat na další bus s tím, že „jede za pět minut,“ ale ve skutečnosti to znamená, že za hodinu možná dorazí. V případě potřeby můžete použít Uber, zde je odkaz na slevu/cestu zdarma.

 

Na podzim je ale většina tamních podniků zavřená a lidí byste tam potkali také málo. I zde doporučuji počkat si na západ slunce. Pokud nebudete mít smůlu na počasí jako my, pak se jistě dočkáte úchvatné show, při níž bude slunce postupně mizet v rozbouřeném oceánu.

S trochou štěstí můžete sledovat západ nad oceánem na ostrově Ilha de Faro
S trochou štěstí můžete sledovat západ nad oceánem na ostrově Ilha de Faro

Přečíst si 2. díl.

Získejte 10% slevu na ubytování přes Booking

Skočte si pro slevu na Airbnb

Please follow and like us:

1 thought on “Letíme do Faro: Co vidět v hlavním městě Algarve a jeho okolí? Část I. #FOTOČLÁNEK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *