Jak koupit letenky

14 věcí, které bych chtěla vědět před nákupem letenek aneb jak neprodělat balík

Nejen úplné začátečníky, ale i zkušené cestovatele může při nákupu letenek nepříjemně překvapit spousta věcí. Kromě zbytečných starostí vás pak nejspíše budou čekat i mnohatisícové výdaje, v horším případě zkažená dovolená. K většině těchto chyb přitom dochází z neznalosti a dá se jim vyhnout.

S pomocí zkušených cestovatelek ze skupiny Nomádky na cestách jsem proto dala dohromady seznam věcí, které bych si přála vědět (nejen) před prvním nákupem letenek. Doufám, že vám pomůže, ať už se chystáte na svou první, nebo několikátou sólo cestu. Minimálně se snad vyvarujete chyb, které jsme udělaly my. A kdybyste náhodou přišli na něco, co v seznamu chybí, buďte solidární s kolegy cestovateli a zanechte jim svou zkušenost v komentářích.

Change this article to English version

Last-minute letenky = levné letenky?

Slyšeli jste tu historku o tom, jak někdo přišel na letiště, koupil last-minute letenku a tím začala jeho dobrodružná cesta? Last-minute letenky za akční ceny se dnes dají sehnat i přes internet, není jich ale mnoho a má to spoustu háčků, na které byste si měli dát pozor.

V první řadě si promyslete, kdy a kam chcete jet. Pokud je vám to jedno, máte vyhráno. Vyhledávače jako Skyscanner nebo Azair vám najdou nejlevnější letenky do celého světa i na několik měsíců dopředu. Na vás už pak zbývá finální volba.

Trochu horší to je, pokud víte, že máte čas jen v určitém termínu. V takovém případě bych na last-minute letenku nečekala, ze spousty důvodů vám totiž nemusí vyhovovat. Pamatujte si proto, že nejlepší čas na nákup letenek je 3-6 měsíců před odletem. A pokud se chystáte na dovolenou v létě nebo na Vánoce, s nákupem příliš neotálejte, akce na tato období sice jsou, ale letenky s postupem času zdražují.

Cílová destinace

Málem jsem nám udělala dovolenou v úplně jiném státě.

Dejme tomu, že už máte vymyšleno, kam chcete letět. I zde se ale můžete pořádně spálit, své by o tom mohla vyprávět Barbora Baisa z blogu travel.baisa.net.

„Mně se málem při nákupu letenek pro pět lidí stalo, že jsem letenky místo do La Paz v Bolívii koupila do La Paz v Mexiku,“ začíná svůj příběh. Během objednávky se jí nezdály dvě věci – cena byla mnohem nižší než před několika dny, a přestup byl v Mexico City, odkud měl let trvat jen 2 hodiny (háček je v tom, že ta místa jsou vzdálena 4000 kilometrů).

„Málem jsem nám udělala dovolenou v úplně jiném státě, nebo projela přes sto tisíc,“ vzpomíná Barbora. Její příběh měl šťastný konec, na chybu přišla včas a ušetřila si tak hodně starostí.

Pro nás z toho plyne ponaučení, že je dobré cílové destinace vždycky zkontrolovat. Každé letiště má například svůj vlastní kód. La Paz v Mexiku je LAP, La Paz v Bolívii je LBP. I zkratky se ale dají splést. Napíšete-li do vyhledávače „PR,“ zobrazí vám z nabídky Praha (PRG), ale také argentinská Parana (PRA) a Portoriko (PR). Při nákupu letenek tedy buďte opravdu pozorní a cílovou destinaci si raději několikrát ověřte.

Umístění letiště ve městě

S tím souvisí i další tip a má osobní zkušenost. Své první dražší letenky jsem koupila za dobrou cenu z Londýna s tím, že se tam dá doletět za pětistovku. Ano, dá, ale na jiné letiště. V Londýně je totiž několik letišť, všechna jsou od sebe hodně daleko a přesun mezi nimi není zrovna laciný. Nakonec jsme tedy koupili za několik tisíc letenky na to správné letiště. Ve finále nás to s komplikacemi stálo stejně jako kdybychom letěli z Prahy přímo do naší destinace.

Při nákupu podobných letenek si tedy vždy dávejte pozor, na jakém letišti přistanete, a odkud vám letí navazující spoj. Pokud máte dostatek času, můžete se v přestupní destinaci pár dní zdržet (pak je to ideální), pokud ale spěcháte, dejte si pozor.

Z Prahy doletíte do Londýna nejlevněji na letiště Stansted. Často se ale může stát, že dálkový let bude z Heathrow.
Z Prahy doletíte do Londýna nejlevněji na letiště Stansted. Často se ale může stát, že dálkový let bude z Heathrow, což je na druhém konci Londýna. Zdroj: maps.google.com

Přestupy a navazující lety

U přestupů ještě chvíli zůstaneme. I tady se totiž dá udělat pěkná řádka chyb, kterým se ale s přehledem můžete vyhnout.

Navazující lety koupené zvlášť

Dejme tomu, že najdete skvělou akci. Letenky na Madagaskar z Amsterdamu za 6000 (ano, opravdu takové byly). Nadšeně je koupíte a za pár týdnů, možná i měsíců začnete plánovat dovolenou. Zarezervujete si auto, ubytování a koupíte si letenku do Amsterdamu. Na přestup si necháte pár hodin času, to přeci musí stačit.

U zvláště zakoupených letů riskujete, že vám při zpoždění propadnou letenky na navazující cestu. Navíc strávíte spoustu času opakovaným check-inem.

Jenže, co se nestane. Na pražském letišti se stávkuje! Váš let má zpoždění a ten navazující z Amsterdamu nestíháte. Letenky jste koupili zvlášť, proto na vás navazující spoj nepočká. Důvodem zpoždění byla nepředvídatelná okolnost, takže se nedočkáte ani odškodnění. Můžete tak buď odpískat dovolenou, nebo koupit příští letenku z Amsterdamu a zaplakat nad utracenými (deseti)tisíci.

A ještě jednu nevýhodu to má. Při zvláště koupených letenkách totiž neletí vaše zavazadlo rovnou do cílové destinace, ale při každém přestupu si jej musíte osobně vyzvednout a jít znova na check-in.

Lety koupené dohromady

Jedná se o přesný opak případu výše. Letenky na Madagaskar s přestupem koupíte v jedné rezervaci. Váš let z Prahy se sice zpozdí, ale letecká společnost se o vás postará a umístí vás zdarma do nejbližšího možného letu z Amsterdamu. Navíc se postará i o vaše zavazadla, většinou je pošle až do cílové destinace, a vy nemusíte řešit check-in.

Vždy si dávejte při přestupu pozor na pravidla daného státu. I když budete jen přestupovat, například v USA, musíte si při prvním vstupu do země zavazadlo vyzvednout a znovu projít check-in.

Zpáteční letenka místo jednosměrné

Dejme tomu, že potřebujete letět z Londýna do Prahy. Při hledání letenek zjistíte, že vás místo jednosměrné letenky vyjde levněji nákup zpáteční letenky Praha – Londýn – Praha. Máte to krásně naplánované, první letenku neproletíte, tu druhou už ano.

Jenže ani tady to není tak růžové, jak se zdá. Některé společnosti vám totiž při nevyužití prvního letu zruší i ten zpáteční. Vy se tak najednou můžete ocitnout v situaci, kdy na poslední chvíli kupujete přehnaně drahou jednosměrnou letenku.

Nenechte si svou dokonalou dovolenou zkazit výdaji za špatně zakoupené letenky.
Nenechte si svou dokonalou dovolenou zkazit výdaji za špatně zakoupené letenky.

Přestup bez přestupu aneb mezipřistání

O následující zážitek se podělila Petra Větrovská z blogu Petra on the Way.

„Koupila jsem si letenku s navazujícím letem, s tím, že ten druhý už neproletím. Bylo to o dost levnější než koupit letenku jen do první destinace,“ začíná svůj příběh o tom, jak koupila levnější letenku na Srí Lanku s tím, že letadlo opustí už při přestupu na Maledivách.

„To jsem ale ještě netušila, že existují lety, při kterých letadlo sice přistane v první destinaci, ale nikam se nepřestupuje a letí se dál do cílové destinace.“ Místo do Malé tak najednou letěla do Kolomba a vypadalo to, že se s tím nedá nic dělat.
Jak to celé dopadlo si můžete přečíst v tomto článku.

Rozhodně si Petřin příklad zapamatujte. Podobně se totiž létá i do jiných destinací. Třeba cestou na Kapverdy přistane letadlo nejprve na ostrově Boa Vista, kde vystoupí ti cestující, kteří mají zakoupené letenky na tento ostrov. Všichni ostatní počkají v letadle a pak pokračují na Sal.

Nákup letenky přes prostředníka

Pokud k hledání letenek používáte vyhledávače typu Skyscanner, dejte si pozor na to, kdo dané lety prodává. Takový byl totiž můj největší fail a důvod, proč jsem se rozhodla napsat celý tento článek. Já jsem letenky neznale koupila přes agenturu.
Agentury – prostředníci jsou weby, které většinou nabízí letenky za nižší cenu než aerolinie. Žijí právě z toho, že lidé chybují. Pokud tedy chcete při nákupu letenky ušetřit, nejspíše si nepřikoupíte zákaznickou podporu, pojištění atd. Když se pak ale vyskytne problém, prostředník si za své služby naúčtuje klidně i 1500 korun.

V našem případě prostředník zanikl, a když jsme potřebovali letenky zrušit, aerolinie se s námi odmítly bavit. Po měsíci dohadování jsem se nakonec dobrala k tomu, že nám ty letenky snad refundují (trvá to ale několik měsíců, tak uvidíme, jak to dopadne).

Já jsem se z toho ponaučila, letenky si sice dále hledám přes vyhledávače, ale kupuji je přímo na stránkách leteckých společností.

Samozřejmě ale existují i weby, na které se spolehnout můžete. Pokud si nejste jistí, vyhledejte si recenze na internetu, zeptejte se na zkušenosti ostatních cestovatelů, nebo si letenky kupte přímo od aerolinek. Možná vás to vyjde o pár stovek dráž, ale ušetřit tím můžete tisíce.

Při práci s vyhledávači si dejte pozor, od koho letenku kupujete.
Při práci s vyhledávači si dejte pozor, od koho letenku kupujete. Zdroj: Skyscanner.com

Kámen úrazu: zavazadla

O zavazadlové politice by se toho dalo napsat opravdu mnoho. Znám spoustu lidí, kteří se takto napálili a potom na letišti dopláceli desítky euro.

Slovníček na začátek:

Příruční zavazadlo (Hand-luggage, Carry-on baggage, cabin baggage) nebo také kabinové zavazadlo si berete s sebou na palubu a umisťujete jej do prostoru nad hlavou nebo pod sedačku před vámi. Někdy můžete mít ještě druhé menší zavazadlo, například kabelku, tašku s notebookem nebo s fotoaparátem, ale to si vždy ověřte u dané společnosti. Pro příruční zavazadla navíc platí mnoho pravidel ohledně jejich obsahu.

Odbavené zavazadlo (checked baggage) si neberete s sebou na palubu, ale odevzdáváte jej při check-inu. Velmi často není součástí letenky (tzv. baggage allowance určuje, kolik a jakých zavazadel si můžete vzít) a musíte si za něj připlatit – právě zde často vznikají ty drahé„situace“.

Nejhorší je to u nízkonákladových společností, které neustále mění a zpřísňují pravidla. Snadno se pak může stát, že u letenky za 300 korun budete na letišti doplácet 50 euro za zavazadlo, a to se vážně nevyplatí.

Při nákupu letenek si tedy vždy dobře rozmyslete, jaké zavazadlo potřebujete. A protože je každá společnost jiná, měly by vaše další kroky vést přímo na její web, do podmínek přepravy zavazadel.

Víte, jak velké zavazadlo si můžete vzít na palubu letadla?
Víte, jak velké zavazadlo si můžete vzít na palubu letadla?

Online check-in

Některé aerolinky umožňují on-line check-in předem. Vždy si proto ověřte, zda se to netýká i těch vašich, jinak se může stát, že si za check-in na letišti připlatíte. Některé aerolinie odbavení on-line neposkytují, v takovém případě na letišti platit nebudete.

Kolik zbývá míst

„Čím víc člověk čeká, tím více míst ubývá a zvyšuje se cena,“ napsala mi Tereza Krčmářová. Té se ani po několika pokusech nedařilo zaplatit letenky u jedné letecké společností. Nakonec je tedy koupila jinde, místa se mezitím ale vyprodala a nákup se prodražil o 6 tisíc.

Informace o počtu zbývajících míst za určitou cenu se na stránkách leteckých společností opravdu objevují. Hodí se to, když například kupujete letenky v super akci – vidíte, kolik jich ještě zbývá, a zda můžete letět i ve skupině.

U dražších letů se takto zase můžete ujistit, že ještě zbývá dostatek míst a vy máte více času si nákup v klidu rozmyslet a vyhnout se zbytečným chybám, a to je k nezaplacení.

Anonymní režim

Tento tip samozřejmě nemohu z článku vynechat. Mnoho cestovatelů už zažilo, že jim letenky po prvním vyhledávání na stránkách některých leteckých společností zdražily. Až tedy budete příště plánovat nějakou cestu, použijte raději anonymní režim.

Změna jména na letence / změna termínu letu

Myslela jsem, že to bude v klidu, že mi letecká společnost vrátí peníze a poletíme jindy. Jenže to nešlo.

Spousta lidí je zvyklá, že si může měnit a přesouvat jízdenky na autobusy atd. U letenek to tak ale nefunguje, obzvláště ne u těch nejlevnějších. Někdy lze určité změny udělat do 24 hodin od nákupu, já jsem například takto měnila termín, když jsem ve spěchu omylem koupila letenku na jiný měsíc.

Pozdější změna jména nebo termínu ale někdy stojí více než samotná letenka. Při nákupu buďte tedy velmi opatrní a vždy si ověřte pravidla dané společnosti.

Své o tom ví i Tereza Sajdlová z blogu Outcry:

„Poprvé jsem kupovala letenky, a ještě k tomu k narozeninám pro přítele. Nikdy neletěl letadlem, tak jsem mu chtěla udělat k 25. narozeninám překvapení. Samozřejmě mě napadlo, že by se mu nemusel hodit termín, ale nějakou menší dovolenou jsme plánovali, tak jsem to neřešila… Když jsem dárek konečně věnovala, přítel byl nadšený, ale po bedlivějším průzkumu letenky ho nadšení opustilo. Bylo to na něj moc dlouhé, musel by si nadělat dny volna v práci, a nakonec z něj vylezlo, že to dokonce chce zrušit. Myslela jsem, že to bude v klidu, že mi letecká společnost vrátí peníze a poletíme jindy. Jenže něco takového nešlo. Kdybych to věděla, nekupovala bych letenky rovnou, ale počkala bych, až budu vědět, jak má přítel čas. Ve finále nám letenky z Budapešti propadly a domů jsme jeli o pár dní dřív vlakem. Samozřejmě bylo možné letenky někomu prodat, ale vůbec by se to s těmi poplatky nevyplatilo.“

Sledování situace v zemi

Pokud jste bez jakékoliv chyby zakoupili letenky a doletěli až do cílové destinace, tak gratuluji. Určitě si svou dovolenou užijete! Nezapomeňte ale zároveň sledovat aktuální dění v zemi, v níž právě pobýváte. Některé události totiž mohou vést ke změnám časů letů, nebo pravidel nástupu. Pokud přijdete na letiště pozdě, budete mít dost možná smůlu a budete muset kupovat nové letenky.

„Po útocích v Keni v roce 2010 se změnila pravidla při odletu, ale nikdo nám to nedal vědět. Čas, který na odbavení stačil mé známé dva týdny přede mnou, už při mém odletu nestačil a do letadla mě nepustili,“ napsala mi Nicol Nekesa, které se ale situaci povedlo zachránit:„Díky známému a lehkému bakšiši (pivo) mi vyměnili letenku na druhý den.“

U zvláště rizikových míst je proto lepší registrovat se do systému DROZD. Ten vás bude informovat o případných nenadálých událostech.

Neriskujte, že ztvrdnete v cizí zemi. Sledujte aktuální dění, a pokud se vám něco nezdá, ověřte si u letecké společnosti, že se nic nezměnilo.
Neriskujte, že zůstanete trčet v cizí zemi. Sledujte aktuální dění, a pokud se vám něco nezdá, ověřte si u letecké společnosti, že se nic nezměnilo.

Nebojte se ozvat

Ráda bych článek zakončila možná tou nejdůležitější radou, která mi přišla od Lucie Nohynkové.

Pokud máte nárok na odškodnění, nebojte se ozvat! Nám se to vždy vyplatilo,“ vysvětluje a přidává i příběh se šťastným koncem.„Letěli jsme z Kanady na Havaj s úplně novými krosnami. Celkem jsme za ně v ČR dali asi 12 000 Kč. Už po prvním letu ale byla přední síťka na obou krosnách potrhaná. Nebylo to nic závažného, ale naštvalo to. Šli jsme to nahlásit a asi po 3 urgencích nám na účtu přistály peníze za uhrazení obou krosen v plné výši.“

A já bych ráda dodala, abyste se nebáli ani v jiných situacích. Lidé míní, život mění, chyby se stávají. Pokud si nejste jistí, zeptejte se přímo letecké společnosti (i kdybyste letenky kupovali přes jiné stránky). Jim to možná připadá jasné, vám ale ne. A když už dojde k problému, snažte se jej vyřešit, komunikujte, pište, volejte. Možná provoláte pár desítek korun, ale ušetřit můžete tisíce, nebo budete mít alespoň dobrý pocit, že jste se snažili.

Možná provoláte pár desítek korun, ale ušetřit můžete tisíce.

Pokud už si opravdu nevíte rady, ptejte se zkušenějších cestovatelů. Na Facebooku existuje spousta stránek a skupin, kde si lidé navzájem radí a pomáhají. Možná narazíte na někoho, kdo zažil totéž a pomůže vám.

V závěru článku bych ráda poděkovala za pomoc všem cestovatelkám, které se podělily o své zkušenosti.

 

A jaké chyby se při nákupu letenek staly vám? Podělte se o ně s ostatními cestovateli v komentářích.

Ať je vaše dovolená také jako z pohádky.
Ať je vaše dovolená také jako z pohádky.
Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *