San Marino

San Marino: ráj pro milovníky historie, nákupů i dalekosáhlých výhledů. Co stojí za to vidět a kolik to bude stát?

Pokud se chystáte na dovolenou na východní pobřeží Itálie, nabízí se možnost zastavit se cestou v ministátě San Marinu. Návštěva vám zabere zhruba půl dne (klidně i déle) a bude zážitkem nejen pro milovníky historie, ale také pro všechny příznivce krásných výhledů.


Článek je členěn podle následujících kapitol:

Historie San Marina

Jak se dostat do San Marina (doprava do San Marina)

Co navštívit v San Marinu

Mapa San Marina

Ceny v San Marinu

Vstupy do památek a muzeí v San Marinu

Muzeum Ferrari

 

Historie San Marina

Státní znak San Marina
Státní znak San Marina

San Marino má velmi zajímavou historii i současnost, proto jsem se rozhodla, že jí věnuji i část článku. Pokud chcete, můžete ale přeskočit na další část textu, kde se dočtete praktické rady na výlet.

Historie San Marina se datuje do roku 301, přesněji řečenu se jedná o 3. září 301. San Marino se rozkládá na vrcholu hory zvané Monte Titano. Právě tato hora byla podle jedné z legend prvním schodem z obrovského schodiště, které stavěli Titáni, aby z Olympu svrhli nové božstvo.

Sledujte Terky svět na Facebooku

K hlavním památkám dnešního San Marina patří jeho opevnění, které začalo vznikat už v 10. a 11. století, kdy celou Itálii pustošili Normané. Součástí opevnění jsou i tři věže – La Guaita, La Cesta a Il Montale. Právě tyto tři věže najdete také na sanmarinské státní vlajce a symbolu.

V té době bylo San Marino také uznáno samostatným státem, stalo se tomu v roce 1126, ale San Marino bylo stále napadáno a muselo i nadále bojovat o svou nezávislost. Dnešní podobu získal tento ministát až po mnoha staletích válek v roce 1463, kdy k němu bylo připojeno několik dalších hradů.

V roce 1849 poskytlo San Marino azyl Giuseppemu Garibaldi, který bojoval o sjednocení Itálie. Když se Itálii opravdu podařilo sjednotit, bylo San Marino jako jediné uznáno samostatným státem v Itálii.

Během 2. světové války poskytlo San Marino přístřeší více než sto tisícům válečných uprchlíků, bylo bombardováno anglickým letectvem a obsazeno Němci. Ti se však do hlavního města nikdy nedostali.

Výhled z hradeb u lanovky
Výhled z hradeb u lanovky

V současné době má San Marino kolem 30 tisíc obyvatel a rozkládá se na pouhých 60 kilometrech čtverečních. Jedná se o republiku a parlament má pouze 60 členů, Velkou a generální radu a dva kapitány regenty, kteří již mnoho století jsou voleni na šest měsíců a fakticky jsou hlavami státu.

Zajímavá je i ekonomika San Marina. Více než 2/3 HDP totiž tvoří turismus. Zbylá třetina se dělí mezi zemědělství a poštovní známky. Získat občanství v tomto ministátě je prakticky nemožné. Dědí se totiž výhradně po otci.

 

Získejte 10% slevu na ubytování přes Booking

 

Jak se dostat do San Marina

Parkoviště San Marino
Parkoviště San Marino

San Marino nemá žádné letiště a vlaky tam zase nejezdí od doby, kdy byly koleje rozbombardovány při spojeneckém náletu. Můžete se tam tedy dostat buď autem nebo autobusem.

Pokud jste autem na dovolené ve střední Itálii, určitě návštěvu San Marina zvažte. Dojet se dá až do samotného hlavního města, kde je několik záchytných (ne ale moc velkých) parkovišť. Zaparkovat proto můžete i u lanovky v Borgo Maggiore. Ani tam ale nečekejte zrovna velké parkoviště. Pokud přijedete později než brzy ráno, strávíte nejspíše nějaký čas kroužením a hledáním volného místa.

Druhým způsobem dopravy do San Marina je autobus. Do San Marina jezdí autobusový spoj z boloňského letiště v Rimini, další spoje pak jezdí ze samotného Rimini a jedna cesta stojí 5 euro.

 

Co vidět v San Marinu

Ačkoliv je San Marino velmi malé, můžete toho ve stejnojmenném hlavním městě vidět a zažít docela dost. Prvním skvělým zážitkem je cesta lanovkou, která je sice krátká, ale zato dost strmá a vy tak můžete sledovat, jak se město pod vámi zmenšuje. Když už jste na hradbách, tak se hned po opuštění lanovky určitě pokochejte nádhernými výhledy do všech stran.

Od lanovky potom pokračujte tak, že ji budete mít po levé straně. Když minete informační centrum, dostanete se do první úzké uličky a na prvním rozcestí si můžete vybrat, kam dál. Všechny cesty k hlavním památkám jsou dobře vyznačené, takže se od tohoto bodu můžete řídit mým průvodcem, nebo můžete jít zcela podle sebe. My jste na prvním rozcestí zamířili doleva k Bazilice. Vstup dovnitř je běžně otevřený, ale u vchodu se dohlíží na váš oděv. U nás jim stačila zahalená ramena, pokud tedy máte letní oblečení, tak si přibalte třeba lehký šátek, kterým se přikryjete a bude to v pořádku.

 

Basilica del Santo

Od Baziliky se nevracejte na původní ulici, ale pokračujte ulicí přímo naproti Bazilice, která vede mírně do kopce. Brzy se takto ocitnete na hradbách odkud se vám naskytne senzační výhled, který vás bude doprovázet po několik následujících hodin. Touto cestou se navíc dostanete k první věži, stačí jen sledovat ukazatele.

U první věže pojmenované La Guaita už si můžete koupit vstupenku (informace o cenách najdete níže v článku v části Ceny v San Marinu). Guaita nabízí krásný výhled, ale já sama jsem si koupila vstupenku pouze na druhou věž.

 

Věž La Rocca
Věž La Cesta

Když budete od první věže následovat ukazatele, dostanete se na cestu zvanou Passo delle Strenghe. Půjdete tedy přímo po hradbách a opět se vám naskytnou úchvatné výhledy, tentokrát na krajinu pod vámi a také na druhou věž zvanou La Cesta, která stojí na samotném nejvyšším vrcholu nazývaném Monte Titano La Fratta (756 m. n. m.). V San Marinu se připravte na to, že budete pořád chodit nahoru a dolu.

 

Pohled na věž La Guaita z La Cesta

Koupit si vstup na druhou věž je podle mého názoru to nejlepší, co můžete udělat. Jakmile vstoupíte dovnitř, zavedou vás ukazatele na výstavu středověkých zbraní a brnění. Potom můžete po schodech vystoupat nahoru a ti odvážní si ještě mohou vylézt na nejvyšší část věže.

Čeká vás tam fantastický výhled a pár horkých chvilek, tedy alespoň já jsem z průhledů v podlaze měla skutečnou závrať. Když opět slezete z věže, můžete ještě pokračovat na její další části, nechte se zkrátka vést cestou a prolezte všechna stanoviště, dokud nebudete zpět na nádvoří.

Mně prohlídka věže zabrala +- půl hodiny a potom jsem se ještě vydala k věži třetí nazvané Montale. Na tu se bohužel můžete podívat jen zespoda, protože není otevřená.

 

Pohled na věž Il Monate z věže La Rocca
Pohled na třetí věž Il Monate z věže La Rocca

Od třetí věže jsem se vydala téměř stejnou cestou zpátky. Tentokrát jsem ale pod druhou věží zamířila doleva, protože jsem chtěla dojít na náměstí Piazza della libertá neboli Náměstí svobody. Nachází se na něm „socha svobody“ a radnice města (Palazzo Publico), která je zároveň oficiální vládní budovou. U radnice můžete vidět střídání stráží, které od dubna do září probíhá každou půl hodinu.

 

radnice v San Marinu
Radnice v San Marinu se Sochou svobody“

Po prohlídce náměstí už jsem zamířila pryč z města. Tentokrát jsem ale místo lanovky sešla na parkoviště pěšky. Chůze z kopce zabere asi 15-20 minut.

 

San Marino střídání stráže
Střídání stráže v San Marinu

Mapa San Marina

Plánek San Marina si můžete vyzvednout na informacích v hlavním městě. Informace jsou jen kousek cesty od východu z lanovky – po opuštění lanovky půjdete doleva a budete pokračovat podél budovy. Minete vstupní halu k lanovce a hned další dveře jsou informace.

Já mám ve zvyku hledat si mapy k vytisknutí už před cestou do jakéhokoliv města. Do San Marina jsem ale nemohla najít nic v dobré kvalitě. Rozhodla jsem se s vámi tedy podělit o mapu, podle níž se nyní můžete zorientovat v památkách a kterou si později můžete volně vzít v informacích. Protože jsem ale měla smůlu a měli tam už jen mapy v čínštině a japonštině, tak je tento plánek bez rozšiřujících popisků.

Stáhnout mapu San Marina

Výhledy do okolí San Marina
Výhledy do okolí San Marina

Ceny v San Marinu

Pokud jste v Itálii na dovolené autem, pak jistě rádi uslyšíte, že mají v San Marinu o pár centů (na litr) levnější pohonné hmoty.

Cena parkoviště v Borgo Maggiore jsou 4,5 eura za 5 hodin, nebo 8 euro za celodenní parkování. Cena lanovky do San Marina je 2,80 eura na jednu cestu a 4,50 tam i zpět. Nahoru (nebo zpět) můžete jít i pěšky.

Možná už jste zaslechli, že je v San Marinu bezcelní zóna. Všechno by tam mělo být o něco levnější. V krámcích v hlavním městě seženete převážně značkové věci od parfémů a brýlí po airsoftové zbraně. Můj osobní názor je ten, že se cena příliš neliší od těch českých.

Skoč si pro slevu 33 USD na Airbnb

 

Vstupy do památek a muzeí v San Marinu

Je možné navštívit dvě ze tří věží, dále se v San Marinu nachází několik muzeí a Národní galerie. Otevírací doba muzeí je od 8 do 20 hodin, Národní Galerie a Muzeum moderního umění otevírá od 10 do 18 hodin. Pokud máte více času a chcete toto všechno vidět, připravte si 10,5 eura.

Samostatný vstup do jedné věže/muzea/galerie vás vyjde na 4,5 eura, zlevněné vstupné pro studenty, děti od 6 do 12 let a důchodce nad 65 let činí 3,50 eura. Vstup do dvou muzeí stojí 6,50. Vstup zdarma mají nemohoucí lidé s průvodcem a děti mladší 6 let.

Pokud jste ubytovaní v hotelu v San Marinu, můžete bezplatně požádat o TuttoSanMarino Card, s níž získáte výrazné slevy na vstupy do státních i soukromých muzeí, levnější zpáteční jízdenku lanovkou, slevy na prohlídky s průvodcem, slevy do některých restaurací a obchodů a 50% slevu na celodenní parkování.

 

Výhledy do okolí San Marina
Výhledy do okolí San Marina

Muzeum Ferrari v San Marinu

Ve státě San Marino, asi čtvrt hodiny cesty autem od hlavního města, se nachází muzeum Ferrari (Maranello). Zde jsem pro vás připravila aktuální přehled (k 23. 8. 2018) o otevírací době a ceně vstupného.

Ferrari muzeum otevírací doba:

Listopad – březen od 9:30 do 18 hodin

Duben – říjen od 9:30 do 19 hodin

Muzeum Ferrari vstupné (Maranello):

 

Vstupné do muzea Ferrari v San Marinu

Dospělý16 euro
Student, důchodci nad 6514 euro
Děti a studenti do 19 let v doprovodu členů rodiny6 euro

 

Pokud míříte na dovolenou do Itálie, určitě vám doporučuji návštěvu San Marina zvážit. My jsme tam strávili dohromady 5 hodin, můžete si tam ale zajít třeba na večeři a navštívit nejrůznější muzea včetně muzea Ferrari. Před cestou si nezapomeňte přečíst o historii San Marina, jenom myšlenka, že stojíte na tisíciletých hradbách je fascinující a při pohledu ze strmé skály i trochu děsivá.

Návštěva San Marina vás nemusí vyjít ani nijak draho. Kromě parkoviště nemusíte platit za nic, pokud ale chcete nějaký pořádný zážitek, tak si zaplaťte vstup na druhou věž a vylezte na její nejvyšší část, o adrenalin tam není nouze.

A pokud se na dovolenou v Itálii nebo kdekoliv jinde zrovna chystáte, tak nezapomeňte použít můj skvělý balicí seznam. Já se podle něj balím, takže ho mám vyzkoušený a pokaždé mi ušetří spoustu času.

Nechystáte se zrovna do San Marina, ale někam byste jeli? Co třeba Budapešť? Nemusí vás ani vyjít draho, stačí si přečíst můj článek: Jak za málo peněz poznat co nejvíce z Budapešti

11,652 total views, 6 views today

Please follow and like us:

2 thoughts on “San Marino: ráj pro milovníky historie, nákupů i dalekosáhlých výhledů. Co stojí za to vidět a kolik to bude stát?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *