Jak si zabalit na dovolenou u moře? Tenhle seznam přijde vhod.

Znáte to. Dovolená je za rohem a vy před sebou máte balení. Zoufale koukáte do prázdného kufru a přemýšlíte, kde asi začít a jak na nic nezapomenout. Mým oblíbeným trikem je používat balicí seznam, který už někdo připravil na internetu s tím, že si jej vždycky mohu doplnit o vlastní věci.

Abych svým čtenářům pomohla, rozhodla jsem se vytvořit takový seznam v češtině. Snažila jsem se přitom udělat takový seznam, který se bude hodit české rodině, jedoucí na dovolenou vlastním autem. Zároveň si ale myslím, že si z něj dokáží vybrat i ti z vás, které čeká cesta letadlem s cestovkou, nebo kteří pojedou na vlastní pěst jen s příručním zavazadlem.

Na začátku článku pro vás mám připraveno několik tipů, níže potom najdete samotný seznam.

Offline mapa

Pokud někam jedu na krátký poznávací výlet, ráda si s sebou beru vytištěnou mapu města, kde jsou dobře vyznačené ulice a památky.

Naprosto nejdůležitější je ale offline mapa. Já používám tu od Google. V mobilní aplikaci si najdete svou destinaci, vyberete si velikost výřezu a potom do vyhledávače napíšete ok maps. Mapa se vám stáhne na 30 dní s tím, že po měsíci bude potřebovat aktualizovat.

Příruční zavazadlo, váha

Pokud cestujete letadlem, máte zcela určitě omezenou váhu příručního zavazadla a kufru. Snažte se tedy obléct těžké oblečení na sebe. V letadle je zima, proto se vám určitě budou hodit uzavřené boty, mikina, šátek a dlouhé kalhoty. Všechny tyto věci bývají nejtěžší a je tedy lepší obléct je na sebe i kvůli pohodlí během cesty.

Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, máte v létě výhodu, že toho příliš nepotřebujete. Nezapomeňte, že si s sebou na palubu můžete vzít jen omezené množství tekutin. Lahvička může mít max. 100 ml a celkový objem všech lahviček nesmí přesahovat 1 litr. Zároveň musí být všechny v uzavíratelném průhledném sáčku o rozměrech 20 x 20 cm. Sáček si buď pořiďte předem, většinou ho mají i u bezpečností kontroly na letišti.

Za tekutiny je pokládán i make-up, krém, řasenka, deodoranty, pasta, sirupy atd.

Zároveň zapomeňte na ostré předměty jako nůžky na nehty.

Do příručního zavazadla si vezměte prázdnou lahev a tu naplňte vodou po projití všech kontrol.

Tekutiny, parfémy a další zboží zakoupené na letišti musí mít neporušené bezpečnostní balení a účtenku.

Mléko a dětská strava: Tyto věci můžete převážet v příručním zavazadle i nad povolené množství, ale jen tolik, kolik je potřeba v průběhu cesty. U léku se hodí mít potvrzení lékaře nebo recept, u kojenecké stravy můžete být požádáni o ochutnávku.

Více informací: Letiště Praha

Jak se vejít do kufru

Pokud mám strach, že se mi všechny věci do kufru nevejdou, tak je od samého začátku roluji, přičemž dolu dávám to, co budu potřebovat nejpozději a nahoru to, co se mi bude hodit už cestou.

Na šátky nedám dopustit, v letadle zahřejí, schovají ramena před sluníčkem a dají se nosit jako šaty, tričko, nebo sukně.

On-line check-in

Některé aerolinky umožňují on-line check-in předem. Je dobré si toto vždy ověřit a check-in si udělat, pokud s tím počkáte na letiště, může se stát, že budete platit poplatek. Některé aerolinie odbavení on-line neposkytují, v takovém případě na letišti platit nebudete.

Dokumenty

Zkontrolujte si, zda je potřeba mít letenku, potvrzení o rezervaci ubytování, doklady od CK a pojištění vytištěné. Já si tyto věci převážím v igelitové košilce, kterou vždy mívám v příručním zavazadle. Pokud není potřeba tyto dokumenty tisknout, můžete je mít uloženy v mobilní peněžence.

DROZD

Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí je projekt, který umožňuje organizovat pomoc českým občanům, kteří projektu poskytnou informace o svém pobytu v zahraničí. Tento dokument vyplnit můžete a nemusíte, jeho vyplnění bych však zvážila při cestě do rizikovějších destinací.

Více info přímo na stránce DROZD

Následující seznam slouží hlavně jako pomocník při balení, aby se na nic nezapomnělo. Ne všechno si ale nutně musíte sbalit, zároveň můžete potřebovat něco dalšího, co zde není. Vždy si promyslete na jak dlouho jedete, co budete potřebovat, a zda si to nemůžete koupit na místě.

Seznam ve formátu .PDF najdete zde:

Balicí seznam

Při balení vám doporučuji použít představivost a postupně projít všechny místnosti v domě. Vy sami nejlépe víte, co máte v koupelně, ložnici, kuchyni atd. Budete-li balit místnost po místnosti, je mnohem menší šance, že na něco zapomenete.

8,682 total views, 9 views today

Please follow and like us:

1 thought on “Jak si zabalit na dovolenou u moře? Tenhle seznam přijde vhod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *